Ryhti-KanKi Cup 2025

Ajankohtaista:

2.3. Yhteislähdöt pidetään RÄIKÄLLÄ 4.3. keliolosuhteiden vuoksi

25.2. Yhteislähdön kilpailupaikka vahvistetaan ma 3.3. keliolosuhteiden mukaan

 

Ryhti-KanKi Cup

Ryhti-KanKi Cup jatkaa perinteikkään MaunusCupin jäljissä jälleen vuonna 2025 ja se on Ryhdin ja Kankaantaan Kisan järjestämä  hiihtosarjakilpailu Ylöjärvellä ja Nokialla.  Palkinnot jaetaan yksittäisissä kilpailuissa ja kokonaiskilpailun parhaat palkitaan kauden päätteeksi. 

Cupissa on sarjat M/N6, 8, 10, 12, 14 ja 16 sekä MYL ja NYL. Kilpailu sopii vasta-alkajille ja kokeneemmille hiihtäjille. Tervetuloa mukaan! Kilpailut alkavat aina klo 18.00 numeroiden jaolla. 

 Seurojen ulkopuoliset vastaavat vakuutusturvastaan itse.

Sarjapisteet jaetaan seuraavasti:

  1. sijasta 10 pistettä, 
  2. sijasta 8 pistettä, 
  3. sijasta 6 pistettä,
  4. sijasta 4 pistettä ja 
  5. lopuille maaliin tulleille 1 piste. 

Sarjapisteet lasketaan hiihtäjän kolmen parhaan kilpailun perusteella. Mikäli osallistuu kaikkiin neljään osakilpailuun saa yhden lisäpisteen. Maksimipistemäärä on siis 31.

Kilpailupäivät

28.1.25   Räikänpuisto , Huom! paikka ja tyyli muutettu (V)

4.2.25   Koukkujärvi, Nokia , Huom! hiihtotapa muutettu (P)

18.2.25  sprintti (P),  Huom! Paikka vaihtunut: kilpailu Topintuvalla 

4.3.25  Räikänpuisto. Yhteislähtö (V) 

 

Sarjatilanne

4. osakilpailu

Ylöjärven Ryhti järjestää 4.osakilpailun Räikällä ti 4.3.  Yhteislähdöt ja tyyli on vapaa. Lähdöt klo 18.30 alkaen.  Tarkemmat ohjeet kilpailuohjeessa.

Lähtölistat

Lähtölistat löytyy tästä

Kilpailuohje

Kilpailuohje löytyy tästä

Tulokset

Kaikkien osakilpailujen On-line tulokset kilpailun aikana ja viralliset tulokset löytyvät alta.  Poikkeuksena  2. osakilpailun tulokset erillisenä tiedostona.